Kurz přírodní kosmetiky od Lišky Mazané

Kurz přírodní kosmetiky od Lišky Mazané

Tak ženy, v jednom z novějších dílů podcastů jsem zmiňovala, že se chystám na kurz přírodní kosmetiky. No a není to ani 24 hodin, co jsem ho absolvovala a už o něm píšu článek. Chtěla jsem vám popsat svoje dojmy takhle zatepla, plus jsem si říkala, že třeba tyhle kratší články zachycující jeden silný moment, budou možná lepší než dlouze rozepisované eposy, které by vycházely jednou měsíčně, co vy na to? Baví vás spíš kratší články nebo jste pro dlouhé romány?

Každopádně jak jsem se vůbec ke kurzu dostala. Jedno z mých novoročních předsevzetí pro letošní rok je zbavit se veškeré kosmetiky, kterou mám v domácnosti a která je nebo byla v minulosti testována na zvířatech. V minulosti jsem se o tohle téma nezajímala. Žila jsem totiž v domění, že se na zvířatech prostě už netestuje, ale bohužel tomu tak není.

Není to hezký povídání, na druhou stranu bychom jakožto spotřebitelé měli převzít zodpovědnost za to, co nakupujeme a měli bychom se začít ptát po původu veškerého zboží. A to nejen kosmetiky, ale třeba i potravin, nebo oblečení.

Ale zpátky ke kurzu. Během třídění a vyřazování kosmetiky jsem se začala čím dál více zajímat o oleje, které momentálně používám na pleť asi nejčastěji. Můj nejoblíbenější je makový z Havlíkovy apotéky a pak arganový olej od Sagrada Natura. Najednou se moje péče o pleť zúžila z milionů krémů jen na pleťovou vodu a olej, což jsem zjistila, že mi vážně maximálně vyhovuje. Nicméně jsem si říkala, že bylo fajn mít i nějaký krém nebo tělové mléko, které bych si mohla třeba vyrobit sama tak, abych věděla co je v něm přesně za složení, plus abych měla čisté svědomí, že složky nebyly testovány. A tak jsem si vzpomněla na Lišku Mazanou, o které jsem si četla asi před rokem a půl, že pořádá kurzy domácí kosmetiky. Našla jsem si tedy základní kurz zaměřený na úvod do výroby přírodní kosmetiky, který byl zároveň spojený s praxí. To znamená, že jsem si během kurzu vyrobila pleťovou odličovací vodu, naprosto luxusní krém a balzám na rty.

Cena kurzu vyšla na 1200,- a trval skoro 3 hodiny. Tím, že se konal ve všední den, tak jsem ho sfoukla po práci, ale můžete si vybrat i víkendové termíny. Kurz probíhal přímo v krámku Liška Mazaná, který se nachází kousek od Strossmajerova náměstí. Je to vlastně bezobalová prodejna kosmetiky, kde si můžete koupit různé suroviny na váhu. Ať už včelí vosk, arganový olej, bambucké máslo nebo třeba emulgátory a konzervanty. Všechny složky jsou přírodní, případně certifikované, jakožto netestované.

Upřímně jsem byla ze všech těch vůní a barev absolutně nadšená. Je to naprostá alchymie a samotná výroba mi přišla celkem jednoduchá. Chápejte, jsem celkem poleno a kolikrát dělám spíš víc škody než užitku, ale příprava domácí odličovací vody nebo i krému byla opravdu jednoduchá. Respektive pleťovou vodu jsem měla hotovu za 5 minut, krém cca 10 – 15 minut a jeho příprava byla trošku složitější, ale nebylo to nic, co by se nedalo zvládnout. Navíc opakování dělá mistra, takže čím častěji si kosmetiku doma vyrábíte, tím spíše to dostanete do ruky.

Nejzábavnější částí byla bezpochyby práce s esenciálními oleji. Mně osobně nejvíce voní citrusové vůně, takže jsem si vytvořila balzám na rty s vůní lemon grass a kardamomu. Krém jsem si ovonila grepem a citrónem a celý jsem ho „postavila“ na arganovém, mandlovém a pupálkovém oleji. Plus jsem místo plného poměru destilované vody dala polovinu destilky a polovinu levandulové vody. No nezní to báječně? Když bych si chtěla koupit takový krém v obchodě, pravděpodobně by mě stál majlant, plus bych neměla záruku, že je doopravdy přírodní. Během kurzu jsem si ale vyzkoušela, že vyrobit si takový krém není vůbec náročné a navíc mě vyjde opravdu levněji než předražené kosmetické výrobky s nápisem „bio“ nebo „vegan“.

Nejvíc se těším asi na Vánoce nebo na příležitost, až bude mít někdo z mých blízkých narozeniny a já budu mít další důvod navíc vyrábět. Po výplatě vezmu Lišku Mazanou útokem a nakoupím si veškeré potřebné suroviny k výrobě domácích krémů, šampónů, balzámů a hlavně deodorantů.

Prostě jsem najednou zjistila, že si spoustu věcí může člověk vyrobit doma a že to nemusí stát bambilión. Že nemusím kupovat ovoněné sprchové gely a šampóny, ale že mi na vše může stačit jedno tuhé mýdlo. Že nepotřebuju aviváž nebo drahé prací a mycí prostředky, že si vše můžu nechat stočit v bezobalové prodejně, nebo si to můžu doma vyrobit podle svých „chutí a vůní“. 

Je to prostě sen.. můj splněnej sen, vrátit se k hand made věcem a ne proto, že je to in a fancy. Ale proto, že mě to opravdu neskutečně baví a naplňuje. Od malička jsem ráda tvořila, háčkovala, kreslila, malovala.. A tohle je pro mě další cesta, kterou bych se ráda vydala. Chtěla bych se všechny ty základy naučit, osvojit si je a pak vám je předávat v podobě receptů a tipů. Neb klasického pečení a vaření jídel je všude plno, ale takový recept na domácí mýdlo nebo balzám na rty, už se na internetu najdete hůř. Co myslíte? Bavily by vás takové recepty ženy? Budu moc ráda když mi dáte vědět a hlavně budu nadšená, když se kouknete na stránky Lišky Mazané nebo případně pokud samy obchůdek navštívíte. Krémům zdar!

6 Komentáře

 1. Martina
  04/26/2019 / 8:26

  Tyjo to se taky musím vydat na kurz, zní to skvěle! O aviváži z bezobalu jsem uvažovala, ale ta cena…vyjde to dvakrát tolik než aviváž z drogerie 🙁

  • Ema
   Autor
   04/30/2019 / 17:11

   To jsem nevěděla, že aviváž vyjde o tolik dráž. Na druhou stranu já ji třeba nepoužívám, takže ji asi ani nebudu kupovat 🙂 Oni prostě některé ty kvalitnější věci asi vyjdou dráž, ale věřím, že se určitě najde nějaký rozumný kompromis.

 2. Luciessence
  04/27/2019 / 16:28

  Děkuji za tip a inspiraci 😉

  • Ema
   Autor
   04/30/2019 / 17:12

   Rádo se stalo 🙂

 3. Helena
  04/28/2019 / 4:32

  Já se kurz chystala ještě v době, kdy holky sídlily kdesi pod žižkovskou věží, nicméně moje klasické já, které nic neumí dělat samo, se tam bez parťáka prostě nedokopalo. Ale v poslední době mám takovou chuť cokoliv tvořit a naplno se realizovat (ještě ovšem zjistit v čem :)), takže kurz by možná nebyl zas tak marnou volbou. Taky mě dost láká samotná aromaterapie, ale to je asi trochu dlouhodobější záležitost. Každopádně za tipy, rady a návody z Eminy dílny budu moc ráda :))

  • Ema
   Autor
   04/30/2019 / 17:13

   Naprosto ti rozumím 🙂 Dřív jsem taky nesnášela chodit někam sama, a dneska to fakt už miluju. Kolikrát se s někým seznámím přesně na podobném kurzu nebo eventu a občas z toho vznikne i nějaké to dlouhodobější přátelství. Jinak aromaterapie mě oslovila až právě na tom kurzu od holek, dřív jsem o ní vůbec nevěděla a věřím, že určitě má svůj smysl 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *