Můj měsíc s Fit Fab Strong výzvou Nebuď tučňák

Můj měsíc s Fit Fab Strong výzvou Nebuď tučňák

Tak je to tady, závěrečné shrnutí výzvy Nebuď tučňák, kterou jsem cvičila celý duben podle videií od Fit Fab strong. Ani nevím, jestli jsem vám o tom tady psala, že se na něco takového chystám, ale v podcastu jsem to určitě zmiňovala. Celou měsíční výzvu jsem vám tedy shnrula do bodů a rozhodla jsem se to pojmout formou zodpovídání vámi nejčastěji kladených otázek, které mi na instagramu chodily. 

Proč jsem se rozhodla cvičit podle Fit Fab výzvy?

Zjistila jsem, že od docvičení 8 týdenního programu podle Péti Elblové uplynula nějaká doba a já zase sklouzla k takovému svému cvičícímu stereotypu – jóga, běh a občas plavání. Plus začala jsem trošku prdět na stravu, přestala jsem si vařit a trošku jsem žila z polotovarů. Nebylo to nic strašnýho, co by mi totálně zničilo mou zdravou životní rutinu, ale cítila jsem, že prostě trošku pokulhávám. A tak jsme si s mojí báječnou kolegyní Adélkou řekly, že zkusíme jet měsíc právě podle výzvy #nebudtucnak. Ta byla zaměřená nejen na cvičení, ale hlavně i na stravu, což bylo přesně to velké plus, které jsem chtěla.

Z čeho se výzva skládala a jak dlouho trvala?

Celou výzvu můžete najít tady, ale když to stručně shrnu, jednalo se o 30-ti denní program zaměřený na cvičení a zdravou výživu. Každý den jste na blogu Fit Fab strong našli video, podle kterého jste si zacvičily a nějaké hodnotné informace o výživě. Samozřejmě ne každý den se cvičilo podle videí, někdy byl rest day nebo jste si také mohly jít zaběhat či vyzkoušet nový sport.

Jak jsem si program koncipovala já?

Jak už jsem psala výše, bylo pro mě prioritou navrátit se ke zdravějšímu stravování plus zase trošku narušit mou cvičící rutinu. Nicméně jsem si i tak jela svůj standartní cvičící plán. Pod tím si ženy prosím nepředstavujte nějaký náročný trénink, spíš jsem si chtěla jít občas zaběhat, někdy i na tu jógu nebo kolo i přes to, že jsem si vytyčila výzvu #nebudtucnak. A i když to chvílema bylo náročný, zvládla jsem to a jsem za to ráda.

První polovinu výzvy jsem cvičila opravdu poctivě a snažila jsem si videa nepřehazovat na jiný dny. Když jsem měla např. light verzi videa, kombinovala jsem to s během. Když byla těžší nebo delší verze videa, přihodila jsem si k němu na závěr třeba ještě jedno kratší video od někoho jiného např.:

V druhé polovině výzvy se to trošku zvrtlo a mohlo za to hlavně čtyřdenní velikonoční volno, které jsem totálně prosportovala. Nejprve jsem v pátek uběhla 10 km, v sobotu jsme jeli s Márou na cyklovýlet a plus jsem si po výletu odcvičila dvě delší videa z výzvy. V neděli jsme vyrazili s Márou a rodiči na Posázavskou stezku a v pondělí jsem si dala opět výběh a video.. Prostě jsem to trošku moc překombinovala a totálně se tím vyřídila. Nedopřála jsem si regeneraci v podobě rest days a jela jsem další tréninky až do soboty 26.4.2019. Takže v tomhle ohledu si ze mě určitě příklad neberte. Myslím si, že kdybych krapet zvolnila, program bych docvičila s daleko větší energií a chutí.

Odcvičila jsem všechna videa?

Tak tady se ženy normálně napráskám. Neodcvičila jsem všechna videa. Vynechala jsem yoga strong a stability stronger, a taky vám hned povím proč. Když byla v plánu yoga strong, byla jsem zrovna s Barčou v Brně (o našem skvělém tripu si můžete počíst zde). No a měla jsem dvě možnosti, buď si s sebou vzít počítat a věci na cvičení a odcvičit si na našem Airbnb, nebo si jít zajógovat do nějaké brněnské „jógovny“  a nakonec jsem zvolila druhou možnost. Zašla jsem si tedy na hot jógu a bylo to celkem fajn. Byl to zase trochu jiný styl než na který jsem byla zvyklá, ale občas je fajn poznat jiné lektory a místo, aby člověk pochopil, co mu nejvíce vyhovuje. Myslela jsem si, že si yoga strong docvičím doma, ale už jsem se k tomuto videu nevrátila.

Co se týče stability stronger, tady budu upřímná ženy. Prostě mě to nebavilo a video jsem vzdala po pěti minutách. Těšila jsem se na rychlé, energické video při kterém se vyřádím, což tohle úplně není. A jelikož jsem tedy byla v úplně jiném rozpoložení, video jsem po pár minutách vypla, vzala si tenisky a vyběhla na 8 km do lesa. Nevyčítám si to a říkám si, že až budu mít někdy chuť na pomalejší cvičení, stability stronger bude jasná volba.

Byla výzva od FitFab strong lepší než E-book od Péti?

Na tuhle otázku jste se mě ptali asi nejvíc na instagramu a nejde na ní jednoduše odpovědět ano nebo ne. Níže se tedy pokusím oba programy shrnout plus přidat body, ve kterých se liší.

FitFab výzva 

 • Program je vhodný pro začátečníky i pokročilé.
 • Program je zdarma k dostání na internetu a můžete ho začít cvičit kdykoliv, třeba i uprostřed měsíce.
 • Videa jsou relativně krátká a můžete si vybrat z časového rozpětí 20 – 40 minut.
 • V každém videu najdete někoho, kdo předcvičuje i lehčí verzi – toto považuju za velké plus.
 • Z Andy a dalších lektorů jde neskutečná energie a díky tomu mě cvičení vždy moc bavilo.
 • K výzvě byly přidány i články ohledně stravování, které sepsala Andrea Mokrejšová. Je to nutriční terapeutka, takže její články se zakládají na odborných informacích ne na domněnkách nebo názorech, což vážně moc oceňuju. U ní na blogu taky najdete spoustu tipů pro zdravé stravování nebo recepty.
 • Pokud chcete cvičit na cestách a videa si předem nestáhnete do počítače a jste v místě kde není internet, tak si nezacvičíte. Proto doporučuju si videa stáhnout nebo zjistit, jestli v místě, kde budete cvičit je připojení k internetu.
 • K programu nepotřebujete prakticky žádné pomůcky, je zde hlavně cvičení s vlastní vahou a pouze v jednom videu jsem zaznamenala činky.
 • Cvičební tempo není tak intenzivní. Lehčí tréninky střídají těžší a když nestíháte nebo se vám cvičí obtížně, vždy se můžete řídit lehčí variantou.

E-book od Péti

 • Program není vhodný pro začátečníky, spíše pro mírně pokročilé až pokročilé. Proč si to myslím? Protože v E-booku jsou pouze fotky cviků a není zde popsáno detailnější provedení. Tudíž u začátečníků tu může docházet k chybám. Proto doporučuji buď kouknout na pár videí od Péti nebo projít E-book s někým zkušenějším, kdo vám dá rady do začátku, abyste cviky prováděli správně.
 • E- book je placený a stojí 1000,- (já ho koupila ve slevě za 750,-). Rovněž můžete se cvičením začít kdykoliv.
 • Cvičení jsou rozepsaná do osmi týdnů po 3 – 4 tréninzích týdně. Nejedná se tedy o videa, ale o cvičební plán ve formě „knihy“.
 • Program je rozhodně intenzivnější než videa od FitFab strong, nebo já to alespoň takto vnímala. Když jsem loni zkoušela cvičit videa podle FitFab, měla jsem celkem dost problém a upřímně jsem je nikdy nedokončila. Když jsem ale začala s výzvou nebuď tučňák letos, neměla jsem absolutně problém odcvičit i dvě videa za sebou.
 • V E-booku najdete ke každému týdnu různé výzvy (např. dodržovat pitný režim, upéct si něco sladkého, odcvičit 30 angličáků denně apod.). Není to tedy také jenom o cvičení. Plus v E-booku najdete i spoustu tipů na zdravé recepty.
 • E-book si můžete vytisknout a mít ho tak k dispozici kdykoliv. Nejste zde vázáni na internet. Já si E-book stáhla do mobilu a cvičila jsem si ho hlavně ve fitku a párkrát i doma. 
 • Pokud budete cvičit podle E-booku bez základního cvičebního vybavení se neobejdete. Je zde sice hodně částí, kdy posilujete s vlastní vahou, ale další pomůcky jsou do programu zahrnuty také. 
 • Cvičební tempo je hodně intenzivní a během 8 týdnů jsem zaregistrovala jen asi 2 tréninky, kdy mi to přišlo „ízy pízy“ jinak to pro mě byla vždycky totální makačka. V E-booku nenajdete u cviků lehčí verzi.

Shrnutí

Oba programy jsou opravdu skvělé a mohu je jen a pouze doporučit. Je fakt, že veškeré videa od Fit Fabu jsou zadarmo, což vám ušetří spoustu peněz, pokud nechcete utrácet za E-book od Péti. Na druhou stranu jsem u sebe nikdy nezaznamenala větší progres, než když jsem odcvičila těch 8 týdnů podle E-booku. Každá mince má tedy dvě strany a já za sebe bych vám doporučila, pokud začínáte, rozhodně začít s výzvou od FitFab strong. Jakmile si vybudujete fyzičku a budete si chtít opravdu pořádně máknout a vyrýsovat postavu ještě líp, pak může přijít na řadu E-book od Péti.

Závěr a výsledky

Neměřila jsem se, nevážila jsem se, prostě jsem se nechala být. Což jsem snad ještě nikdy u žádné výzvy neudělala. Možná k tomu přispěl fakt, že váhu ani metr už nějaký ten pátek nevlastním. Dává mi to neskutečný pocit svobody a díky tomu vím, že doopravdy cvičím hlavně pro sebe ne pro výsledky. 

Přesto však na sobě cítím, že jsem pevnější. Bříško se mi víc vyrýsovalo a kondička šla zase o něco výš. Nabourala jsem svůj cvičební stereotyp plus jsem poprvé v životě docvičila video výzvu, to se mi nikdy dřív nepodařilo. Videa mě před rokem nebavila, nestíhala jsem jejich tempo a už vůbec mě nikdy nenapadlo cvičit ráno doma u notebooku, místo fitka. 

Fitko bylo od ledna do března prakticky mou domovinou. Teď jsem v něm nebyla ani nepamatuju a upřímně mi to vůbec nevadí. Ráda teď budu kombinovat běh s domácím cvičením, jízdou na kole nebo squashem a multisportku budu používat hlavně do sauny.

Co se týče stravování, našla jsem si ztracenou motivaci a rutinu. Opět si víc vařím, hledám kvalitní zdroje živin a hlídám si příjem bílkovin a komplexních sacharidů. Začala jsem ujíždět na pečené zelenině a vyzkoušela jsem spoustu nových receptů. Zdravý životní styl mě začal bavit zase o chlup víc a já se těším na další výzvy, které mě čekají, a to nejen ty od Fit Fab.

Cvičil jste také někdo podle výzvy nebo za sebou máte cvičení podle E-booku od Péti? Dejte mi určitě vědět do komentářů jak se vám cvičilo a co vás na výzvě nejvíce bavilo.

2 Komentáře

 1. Markét
  05/01/2019 / 21:09

  Ahoj, já v dubnu taky cvičila výzbu od FitFab a též to byla první „videovýzva“, kterou jsem docvičila. Dneska jsem začala květnovou, tak snad mi to vydrží 🙂 Díky za super článek 🙂

  • Ema
   Autor
   05/02/2019 / 16:07

   Držím palce aby se krásně cvičilo i nadále Markét 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *