Cesta do New Yorku aneb moje zážitky a tipy co ve městě neminout

Cesta do New Yorku aneb moje zážitky a tipy co ve městě neminout

O výletě do New Yorku jsem se už podělila na všech svých platformách, teda kromě blogu. Ten jsem si nechala až nakonec hlavně proto, že mi bylo jasný, že na spoustu věcí zapomenu a to jak na YouTube, tak i v podcastu. A taky, že jo. Pokusím se vám zde tedy shrnout všechny informace o našem výletu a přidat i pár věcí, který jsem třeba opomenula. 

Cesta do New Yorku

Letenky jsme si s Márou pořídili už loni v září. Tenkrát nás nadchla hlavně cena, protože letenka vyšla na 6 450,- s odletem z Vídně a jedním přestupem v Madridu. Tenkrát jsme zrovna dorazili na naši dovolenou do Řecka, když jsme se rozhodli letenky do NY opravdu koupit, a jak už to tak bývá, člověk na dovolené vidí všechno růžově a hodobóžově. Takže jsme si říkali, jak je super, že letíme z Vídně, a že si uděláme prodloužený víkend v tomhle krásném evropském městečku a pak vyrazíme do New Yorku.

Realita byla ale poněkud jiná. Před odletem jsme měli celkem stresy a to jak v práci tak i doma. Mára měl dlouhodobě nemocnou babičku, která od ledna ležela v nemocnici. Já měla nemocnýho taťku, ten stonal už od loňského listopadu. Všechno to gradovalo před našim odletem. Babičku pouštěli domů a můj taťka nastupoval do nemocnice na plánovanou operaci. Do toho jsme potřebovali přestěhovat Mínu k našim, aby se adaptovala na novou kočku, kterou si naši pořídili. Vysnila jsem si to parádně, jak se ty naše kočky sblíží. Opak byl ale pravdou. Mína v životě nebyla pod takovým tlakem a upřímně řečeno to dolehlo i na mě a do NY se mi vůbec odjíždět nechtělo. Nebyla jsem zrovna v takovém tom pohodovém, dovolenkovém rozpoložení. Spíš jsem měla pocit, že se potřebuju zašít někam pod deku spolu s Mínou a nevystrkovat nos, dokud to všechno neskončí.

Tohle všechno pochopitelně dost ovlivňovalo naši náladu před odletem, takže jsme nakonec do Vídně na víkend nejeli. Koupila jsem nám jízdenky přes Student Agency za 837,- (cena za jednu osobu) a o půlnoci jsme vyrazili na letiště do Vídně, abychom chytli let v 8.00 ráno do Madridu.

Ty ceny vám sem píšu informačně, páč na závěr tohoto článku bych vám ráda dala dohromady sumarizaci, kolik přibližně nás výlet do NY stál, ať máte představu.

Celkem nám cesta z Prahy do New Yorku trvala přibližně 19 hodin. Proto bych vám chtěla doporučit, pokud se do NY chystáte, určitě využít dražší, ale za to kratší let. Na různých portálech probíhají během roku akce na letenky za oceán a dají se koupit i za 10 000,- z Prahy do New Yorku s jedním přestupem a velkým zavazadlem. Je to dražší, ale ten komfort jak prostorový tak i časový se vám rozhodně vrátí.

Cesta z letiště

Náš let končil na letišti JFK a my neměli ani páru, jak se dostaneme do centra. Věděli jsme, že by se tam měl nacházet vlak, který by nás měl dopravit na konečnou stanici metra, ale nevěděli jsme, kde ho hledat. Naštěstí letiště je opravdu přehledně postavené a všechno zjistíte celkem rychle. Stejně tak jsme našli vlak vedoucí na metro. Jenže jsme se zasekli na několik desítek minut, protože jsme nemohli najít žádný terminál, kde bychom mohli koupit jízdenky. Nakonec jsme zjistili, že za jízdu se platí až po příjezdu do stanice metra a termináli vás nepustí dál, dokud nezaplatíte 5 dolarů. Takže nemusíte mít strach, že by vás někdo ve vlaku cestou z letiště kontroloval.

Pokud jedete do NY na delší dobu, doporčuju koupit si jízdenku na 7 dní za 33 dolarů. V New Yorku jsou některý vzdálenosti vážně nekonečný a věřte mi, že budete podzemku rádi využívat, protože je to pokaždý zážitek. Jízdenka na jedno použití stojí 2 dolary a platí jen na 2 hodiny, přičemž nesmíte vylézt z metra. Jakmile podzemku opustíte, už vás zpět nepustí. Stejně tak to platí v případě, že máte jízdenku na vícero použití a spletete si směr (což se nám jednou stalo). Nejprve jsme prošli terminálem a až na nástupišti zjistili, že stojíme ve špatném směru. A tak jsme z metra vyšli a chtěli projít turnikety v opačném směru, ale ty už nás nepustili se slovy, že jsme kartu právě použili. Takže takové malé doporučení, hlídejte si směr. Nám se to naštěstí stalo jen jednou a rádi jsme se prošli. Určitě vám doporučuju přečíst si tento článek https://chcidoameriky.cz/metro-v-new-yorku-mapa-cena-a-kupa-cennych-rad/comment-page-1 – hodně mi pomohl s orientací v metru.

Ubytování

Jelikož jsme celý výlet chtěli pojmout hodně low cost, zvolili jsme airbnb. Ubytování v NY není levnou záležitostí a tak jsme opravdu dlouho hledali a vybírali vhodnou variantu. Nakonec se mi podařilo v lednu najít byt, který byl na skvělém místě v Lower East Side, necelých 5 minut od řeky East River. Znělo to snově, fotky z bytu už tak růžově ale nevypadaly. Byt byl starý, malý a v popisku bylo uvedeno, že je v „zachovalém stavu“. Nicméně majitelka tam rovněž uvedla, že se jedná o čistý byt a recenze zněly celkem pozitivně, a tak jsme se rozhodli ubytování vzít. Vyšlo nás na 9 500,- pro oba dva v soukromém pokoji na 7 dní, což byla naprostá bomba a v tu chvíli jsme se plácali s Márou po ramenou, jak jsme to všechno krásně vymysleli.

Jenže… kdo už jste slyšel můj podcast nebo viděl video o New Yorku, tak asi víte, jak vypadala realita. Byt byl sice malý a „zachovalý“, ale taky pěkně smrděl a byl špinavý. Koupelna byla naprosto nechutná a v noci jsem v ní dokonce viděla (a zabila) švába. No prostě pravej New York bez pardónů. Okno v naší ložnici nám nešlo pořádně zavřít a po našem příletu dva dny jenom pršelo a foukal vítr. A tak se stalo, že Mára do několika hodin onemocněl.

Tady opět takovej (velkej) malej tip z mojí strany – určitě zainvestujte do ubytování. Nebojte se připlatit si pár stovek za komfortnější a hlavně klidnější bydlení. Je sice fajn zažít pravej New York, ale když jde o zdraví nebo pohodlí, měli by být priority člověka někde jinde, si myslím. My jsme tenkrát netušili, že se nám může něco takového stát, ale řekli jsme si, že příště rozhodně do bydlení víc investujeme.

Co dělat když v New Yorku potřebujete lékařskou péči

Ještě než jsme odletěli, jsem všude říkala, že to nejhorší, co se nám může stát je, že budeme muset k doktorovi a hle, bylo to tu. Tady bych vám chtěla dát jednu velkou radu, a to sice pojistěte se! Je to vážně důležitý a věřte mi, že vám to může hodně pomoc. Spousta lidí se nepojišťuje, protože jim to přijde zbytečný utratit pár stovek navíc za pojštění, který stejně třeba ani nevyužijou, ale nikdy nevíte, co se může vám nebo někomu z vašich blízkých stát. Léčebný výdaje vyjdou v Americe na pěknej ranec peněz a věřte mi, že ze svýho byste to určitě platit nechtěli. Navíc pokud nemáte pojištění, nebudete v Americe nikoho zajímat, pokud si péči řádně nezaplatíte. 

Takže pokud jste pojštěný a stane se vám, že budete potřebovat v New Yorku k lékaři, zavolejte si do své pojišťovny a nahlašte jim svůj stav. V našem případě nám do 4 hodin domluvili návštěvu soukromé kliniky, na které nás přijali během pár minut. Do hodiny Mára odcházel s antibiotiky a bylo vystaráno. Pokud byste pojištění neměli a chtěli byste vyšetření hradit ze svého, vyšlo by vás na 150 – 200 dolarů, nebo alespoň takový ceník měla klinika, na které jsme byli. Zkuste proto prosím zvážit, ještě před vaším odjezdem, jestli vám to za to stojí nebo ne. Protože je opravdu rozdíl mezi pár stovkami a několika tisíci.

Co musíte v New Yorku rozhodně vidět

Tady opět záleží na vás a vašich finančních možnostech. New York je krásný sám o sobě a spoustu věcí se dá vidět zadarmo, ale většina „indoorových“ zábav, je ve městě placených. Tím myslím muzea, památníky, mrakodrapy a další srandy.

Můžete si vybrat jestli si koupíte New York City Pass, což je průkazka, kterou si jednorázově koupíte, a můžete navštívit většinu „atrakcí“ v New Yorku zadarmo, respketive už neplatíte žádné další vstupné, ale máte na to například jen 24 hodin. Pas si můžete zakoupit i dopředu na těchto stránkách https://www.newyorkpass.com/ a určitě vám doporučuju si prostudovat kde pas platí a kde ne.

My se nakonec rozhodli ho nepořizovat a jít si po vlastní ose. Věděli jsme, že chceme navštívit památník 11. září a že bychom rádi viděli výhled z mrakodrapu. Zvažovali jsme jestli půjdeme na Top of The Rock nebo na Empire State Building. Nakonec zvítězil Top of The Rock, který nás vyšel pro jednoho na 36 dolarů. Vstupenku si opět můžete pořídit předem na konkrétní čas přes internet.

Památník 11. září jsme si nechali na jedno celé dopoledne. Muzeum je opravdu obrovské a člověk by v něm podle mě mohl strávit klidně celý den, jak je obsáhlé. Vstupenka stála myslím kolem 25 dolarů. Celkem jsme tedy za vstupy nechali 61 dolarů a pas by se nám tudíž nevyplatil. Navíc chtěla jsem si všechny památky a místa opravdu užít a ne lítat z jednoho na druhé, abych toho viděla co nejvíc a strávila dva dny ve frontách. 

Jedna z atrakcí, která je v New Yorku zadarmo je New York City Ferry (my jsme tomu říkali Feryna). Je to trajekt, který vás zdarma zaveze na Long Island a zpátky a jezdí po půl hodině. Z trajektu je nádherně vidět socha svobody i výhled na New York. Akorát pozor, před vstupem do haly, kde čekáte na přijíždějící lodě číhají překupníci s lístky. Mají své vlastní lodě, které se vám snaží doporučit asi za 20 dolarů s tím, že toho uvidíte daleko víc, přičemž se jedná o prakticky stejnou jízdu jako s Ferynou. 

Brooklyn Bridge a Manhatan Bridge jsou podle mě dvě nejkrásnější atrakce v New Yorku. Celkově mám ráda mosty a vyhlídky z nich a tyhle dva mě doslova učarovali. Než je přejdete na druhou stranu, trvá to 30 – 45 minut, kdy se můžete kochat vyhlídkou jak na East Side River tak i na Brooklyn. 

Co se týče Brooklynského mostu, doporučuju na něj jít buď ráno nebo později večer. Přes den jsou na něm neskutečný davy lidí. Pokud se jim ale chcete vyhnout, a chcete jít přes řeku, určitě vám doporučím právě Manhatan Bridge, pohybuje se na něm daleko menší množství lidí a krásně z něj vidíte i na Brooklyn bridge.

Coney Island byl pro mě jednou z nejhezčích „atrakcí“ New Yorku. Můžete tam dojet metrem z centra, sice vám cesta zabere skoro hodinu, ale věřte mi, stojí to za to. Část podzemky se totiž na poslední úsek cesty „změní“ v nadzemku, takže krásně vidítě předměstí New Yorku s typickými americkými domky. 

Coney Island je luna park, který se nachází přímo na pláži u oceánu a místní atmosféra je prostě nezaměnitelná. Dobře, pomlčím tady o řvoucích amerických dětech a zaměřím se na jiné věci. Můžete si vybrat z desítek atrkací, koupit si cukrovou vatu nebo pivo, zout se a procházet se po pláži, jít se projít na molo, kde pár starých pánů poslouchajících jazz rybaří… prostě má to svoje old school american kouzlo a já z toho místa byla nadšena. Taky jsem se spálila jak blázen, takže doporučuju se určitě namazat krémem, pokud se tam chystáte v létě.

Flat Iron je asi nejznámější žehlička světa. Jedná se o budovu nacházející se právě v centru New Yorku. Mě samotnou překvapilo, jak je „tenká“, respektive na fotkách vypadá daleko robustnější a přitom je to taková hubeňoura. Je to architektonický skvost, který prostě musíte vidět.

Co vám budu povídat, Times Square je prostě něco, co přesahuje moji představivost. Je to doslova srdce konzumu v hlavním městě světa. Tisíce různých světel na vás křičí snad ze všech koutů náměstí a vy nevíte kam se dřív podívat. Obrovské množství lidí, hluk jak na rockovým koncertu, polonahý cowboy s kloboukem hrající na kytaru, Mickey a Minney v životní velikosti, kteří vás vybízí k fotce.. prostě neskutečný. Stojíte, zíráte a máte otevřenou pusu a ani za mák se za to nestydíte.

Pro mě byl rozhodně největší top Central Park a upřímně jsem si nedokázala ani ve snu představit, jak je tenhle park obří. Až když jsme stáli s Márou na vrcholu Top of The Rock jsem zjistila, že je to prostě kolos, ostatně jako celý New York. Park je nádherný, plný zeleně, květin, lidí sedících na trávě a hlavně veverek. Strávili jsme v něm dvě odpoledne, přičemž to druhé jsem strávila během, a bylo to naprosto boží. Cítila jsem se jako Rachel a Pheobe z přátel, nebo prostě jako kdokoliv koho jsem viděla někdy ve filmu nebo v seriálu běhat v Central Parku 😀 

A pak jsou tam další místa, která nesmíte minout jako například Wall Street, Greenwich village, kde se nachází dům Přátel nebo dům Carrie Bradshaw. Pak taky Chrysler building nebo Freedom Tower, která se nachází u památníku 11. září. High line, Chelsea Market a vlakové nádraží, které proslulo hlavně díky filmům. 

Jídlo a pití v New Yorku

No tak to je přátelé kapitola sama pro sebe. Tady v tomto bodu bych vám chtěla doporučit, abyste si našli restaurace a kavárny dřív než do New Yorku vyrazíte. Já se na to upřímně řečeno vybodla s tím, že si něco dohledáme až přímo v NY. Jenže pak Marek onemocněl a já neměla moc náladu cokoliv hledat, navíc Mára neměl chuť ani na pití a občas ani na jídlo. Takže když nás přepadl hlad, skočili jsme do fast foodu. Na snídani jsme si nakupovali jogurty v místní samoobsluze, nějaké ovoce a párkrát i zeleninu, pita chleba, chedar a slaninu na salát. Jednou jsme byli v čínské čtvrti na jídle, ale bohužel jsme se trefili do naprosto příšerné restaurace a další návštěvy nás odradili. Ale pokud si najdete doporučení, nebo víte kam jít, tak věřím, že to musí být úžasný zážitek. Co se týče kafe, na to si amíci moc nepotrpí.

Časem jsme si vytipovali krásnou kavárnu s názvem Café Grumpy, kde vařili vážně dokonalý kafe, ale jinak jsme naráželi na hodně špatné variace kávy. Mára si vždy chtěl dát jen malé espresso, ale při dotazu na nejmenší velikost kafe nám vždy dali minimálně 250 ml hrnek s dávkou černé vařící kávy, která byla prostě příšerná. New Yorčané si do všeho dávají notnou dávku cukru a taky ledu, takže nejspíš proto prvotní chuť kávy až tolik neřeší, páč si ji stejně „doladí“ cukrem. Ale toť jenom moje teorie. Co se týče cen kávu tam koupíte v rozmezí od 3.50 do 5 dolarů. Bílý jogurt mě v obchodě vyšel na 2.50,- krabička ovoce na 4.90,- a balená voda kolem 1 dolaru. Točenou vodu z kohoutku mají naprosto příšernou, takže jsme se nakonec, ač neradi, uchýlili ke kupované vodě. Hamburgr koupíte v Burger Kingu za 8 dolarů a Aperol Spritz mě stál v Greenwich village 9 dolarů.

Nákupy v New Yorku

Co si budem nalhávat, spousta lidí jezdí do New Yorku především za nákupy, a my s Márou jsme nebyli výjimkou. Nechtěla jsem za oblečení příliš utrácet, ale zároveň jsem si ale chtěla pořídit věci, který v česku prostě nekoupím jako například spodní prádlo z Victorias Secret. Když by vás zajímalo, co jsem si přesně koupila, můžete kouknout na moje poslední video na YouTube o NY, kam jsem přidala i takový malý haul.

Jinak je dobré brát v potas, že k nákupu vám v obchodě vždy ještě přičtou daň. Jinými slovy, to co vidíte na pultech v obchodě jsou ceny bez daně, tu vám přičtou až na kase.

My jsme k shopingu využili nákupní obchody Century 21, Macy’s, a second hand Buffalo Exchange, který mě ale naprosto zklamal.

Cesta do Prahy

Z New Yorku jsme odlétali v pět večer a tady bych vám chtěla doporučit, abyste jeli na letiště opravdu s velkým časovým předstihem. My jsme si mysleli, že když se nám povedlo udělat si online check in, že nebude třeba stát dlouhé fronty. Opak je pravdou, jelikož na letišti mají opravdu přísné bezpečnostní opatření a kontroly trvají déle. Měli jsme štěstí, ale málem jsme letadlo nestihli.

Cesta nám trvala téměř 20 hodin, jelikož z NY jsme letěli opět do Madridu a z Madridu do Vídně, z Vídně pak do Prahy. Na poslední cestu jsme si vybrali Flix Bus místo Student Agency, neb ten jel až později odpoledne a museli bychom na letišti čekat na odjezd 4 hodiny. Lístek do Flix Busu mě vyšel na 420,- pro jednoho.. ALE jízda byla hrozná. Trvala šest hodin z původních pěti a to především proto, že řidič si dělal přestávky. Plus při nákupu jízdenky nevidíte, že vás autobus vyhodí v Brně, a že si musíte na další spoj počkat, což se nám přesně stalo. Druhý spoj se opozdil a opět si pan řidič udělal přestávku a to jsme ani nevyjeli z Brna. Nakonec jsme tedy dojeli do Prahy v prakticky stejný čas, jako bychom čekali na původní Student Agency bus. 

Shrnutí

Výlet do New Yorku jsme si neskutečně užili, i když měl svoje mouchy. Bylo to úplně jiné, než jak jsem si to představovala, ale o tom ten život taky je. A v praxi se mi potvrdilo, že máloco v mém životě je přesně takové, jaké jsem si to vysnila. Jsem šťastná, že jsem tam byla a do příští cesty se rozhodně poučíme. Co se týče našeho budgetu, tak celkově jsme byli na těchto cenách za jednu osobu:

  • Zpáteční letenky: 6 450,-
  • Cesta do Vídně a z Vídně:  837,- + 420,- = 1257,-
  • Pojištění: cca 500,-
  • Ubytování: 9 500,-
  • Vstupy: cca 1450,-
  • Shoping: cca 10 – 13 000,- (koupila jsem si např. Air Pods, dvě kabelky od Tommyho Hilfigera, 3 značková trička, 3 Levisové džíny atd..),
  • Celkem bez jídla a pití: 32 157,-

Není to tedy nejlevnější výlet, ale za ten zážitek to rozhodně stojí. Určitě mi dejte vědět jak se líbilo vám v New Yorku, pokud jste tam už byli. Budu taky moc ráda, když se podělíte o svoje tipy do komentářů. A pro vás, co jste v Big Apple ještě nebyli doufám, že vám můj článek přinesl nějaké nové a zajímavé informace. 

2 Komentáře

  1. Tomáš
    09/12/2019 / 18:04

    Ahojky,
    Tvůj článek o New Yorku se mi moc líbil a mám jen jednu otázku.
    Neumím vůbec anglicky a jak je to při příletu s imigračním? Co vše jste museli ukázat při vstupu do USA. Bojím se že se bude pořád na něco ptát a já budu jen na něj čumět 😀
    Děkuji moc
    Tomáš

    • Ema
      Autor
      09/13/2019 / 7:34

      Ahoj Tome, ptali se nás akorát jestli jedeme jako turisté a na jak dlouho tam budeme 🙂 doporučuju offline slovník do mobilu, to je i pro mě celkem spása 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *