Markéta Gajdošová. Výživová koučka, spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu a v neposlední řadě také žena, která denně šíří pozitivní energii a znalosti v oblasti stravování. Jsem velice ráda, že Markét kývla na mé pozvání ke mně na blog, a stala se tak prvním hostem v řadě motivačních rozhovorů, které pro vás připravuji.
Chtěla bych, abyste si následující minuty užili s kávou nebo něčím dobrým v ruce. V tramvaji nebo z pohodlí vašeho gauče. A nechali se inspirovat myšlenkami člověka, který poslední dobou posouvá (nejen) moje myšlenky v oblasti stravy a zdravého životního stylu.
Markét, jsi pro mě velkou inspirací a motivací a to zejména v oblasti zdravého životního stylu. Chtěla bych se tě zeptat, kde nebo u koho hledáš inspiraci ty?
Veru, já bych v první řadě chtěla poděkovat za pozvání a za milé uvedení. Vážím si toho, že mě zmiňuješ právě v souvislosti se zdravým životním stylem, protože tohle slovní spojení vnímám jako něco, z čeho si každý musí utvořit svou vlastní definici sám. Ať už na základě své filozofie nebo inspirace, kterou čerpá v okolí. Já tu svou čerpám převážně u lidí, kteří sdílí hodnoty, ve které věřím, byť se jejich práce mnohdy pojí s oblastí, která s tou mou zdánlivě nesouvisí. Konkrétní jména asi v tuto chvíli ani jmenovat nedokážu, protože jsou to desítky a každému vděčím za jiné myšlenky. Tu největší část inspirace hledám ve svém okolí, u svých klientů a jakkoliv paradoxně to zní, tak především sama u sebe – to je věc, se kterou by podle mě měl začít každý.
Jakým způsobem zvládáš aktuální situaci? Vnímáš ji jako příležitost nebo spíš jako hrozbu a omezení?
Pro mě osobně se vlastně vůbec nic nezměnilo. Přesně jak popisuješ, vnímám to spíše jako příležitost, novou cestu a možnost hledat pravý význam slova flexibilita. Člověk nikdy neovlivní to, co se děje kolem něj, ale vždycky ovlivní svůj přístup, perspektivu a své reakce. A to je všechno, na čem tu záleží. Kromě toho ty nejlepší nápady vždy vznikají uprostřed krize, že? ☺
Co děláš, když ti dochází síly nebo třeba ve chvílích, když ztrácíš motivaci?
Základní věc, o které v této souvislosti vždy mluvím, je, že se nesmíme spoléhat na motivaci, ale místo toho budovat návyky, které nás podrží i ve chvílích, kdy motivace není. Motivace je důvod, proč začneme, ale právě návyky a správné „proč“ jsou důvodem, díky kterým vytrváme. Motivace dříve nebo později odejde, to je lidské a naprosto přirozené. Myšlenka, kterou si připomínám ve chvílích, kdy mám pocit, že něco nezvládnu, je věta, kterou jsem si odnesla od blízké osoby: „you’ve done it before and you can do it again“. Co se zvládlo jednou, to se zvládne znovu. Ne nutně ve stejné podobě, ale s vědomím toho, že zvládnout se dá všechno, pokud člověk opravdu chce.
Vím, že působíš jako výživovová koučka. S čím se na tebe nejčastěji obrací tvoje klientky? Co je jejich primárním cílem?
Pokud bych měla shrnout nejfrekventovanější cíle, tak se většinou objevují slova úzce spojená s vizuální stránkou. Po chvilce ale vždy přijdeme na to, že je za tím mnohem víc než „jen“ změna postavy a její formování. Většinou je to právě celková změna životního stylu, budování dlouhodobě udržitelné životosprávy a správného vztahu k jídlu nebo právě priorita na pevné zdraví. To je ostatně můj osobní ultimátní cíl, který alespoň z mé strany stojí za každou spoluprací.
Jakou chybu podle tebe nejčastěji ženy dělají, když chtějí zhubnout?
Jednou z nejčastějších chyb je určitě to, že svůj příjem podhodnocují, sahají po zbytečných extrémech a hledají řešení, které bude rychlé a možná na první pohled krátkodobě účinné, ale které se v závěru bude míjet s předpoklady dlouhodobého úspěchu. Ona ta cesta totiž paradoxně v závěru není tak složitá, jen občas neumíme poslouchat selský rozum a bojíme se tělu dávat to, co si opravdu zaslouží, aby s námi spolupracovalo.
Ženy se tě často ptají na to, jak vypadá tvůj jídelníček. Mě by ale zajímalo něco jiného a to sice jak vypadá tvůj trénink? Máš nějaký oblíbený styl cvičení?
To je pravda! Otázky týkající se mého jídelníčku opravdu patří k nejčastějším, přestože na ně vždy reaguju odkazováním na individualitu. Co se týče cvičení, vnímám ho jako neoddělitelnou součást všech ostatních aspektů zdravého životního stylu. A já? Ve cvičení vidím potenciál překonávat svou komfortní zónu, ale zároveň tím svému tělu projevovat určitou sebeúctu. Jestli existuje láska na první pohled, tak to pro mě byla činka, kterou jsem poprvé zvedla v posilovně. Primární náplní mé fyzické aktivity je tedy silový trénink, ale kromě toho nedám dopustit na jógu s občasnými záchvěvy lásky k běhu. Kromě toho kladu velký důraz na přirozený pohyb.
Jsi spoluautorkou knihy Cesta k opravdovému jídlu. Jak dlouho vám trvalo knížku vytvořit a co bylo na procesu jejího zrodu nejtěžší?
Práce na knížce nám trvala přes rok. S ničím jsme nespěchaly a předem jsme se s Evou, spoluautorkou a tou nejlepší (nejenom) kuchařkovou parťačkou, shodly na tom, že na ni raději strávíme více času. Pro mě osobně bylo největší výzvou zpracovat texty tak, aby nesly svou edukativní přidanou hodnotu i informace, které jsem chtěla předat, ale aby zároveň byly čtivé a uchopitelné pro každého. Psala jsem je s vizí předat tyto informace člověku, který o zdravé výživě doposud nic nevěděl stejně tak jako někomu, kdo se na tomto poli pohybuje dlouhou dobu. A nebudu lhát, těžké byly i finální týdny, kdy náš spánek někdy spíše neexistoval než existoval a kdy jsme ve změti posledních korektur sice znaly knížku od první do poslední stránky nazpaměť, ale stejně i tak vždycky našly něco, co můžeme ještě vyšperkovat. Když jsme ale držely v ruce první výtisk, všechna energie se vrátila mnohonásobně zpátky.
U vaší knihy ještě chvilku zůstaneme. Je totiž velmi netradičním kouskem v oblasti kuchařek díky její skladbě, jelikož je v ní i teoretická část. Zajímalo by mě, proč jste se rozhodly do ní vložit právě tuto odbornou část z oblasti výživy?
Přesně to bylo naší společnou vizí – propojit teorii s praxí a podat pomocnou u ruku při změně životosprávy, ze které už nebude třeba dělat žádné ústupky. Do tohoto spojení jsme se pustily kvůli tomu, že nám u nás oběma tento koncept chyběl. Nádherných kuchařek s více či méně zdravými recepty je spousta a odborných knih o výživě stejně tak, ale postrádaly jsme komplexní propojení, které bude přístupné všem. Proto knížka kromě desítek receptů obsahuje i základy výživy, návod na porozumění svému stravovacímu režimu, teorii o výživových směrech, mýtech ve stravě nebo třeba sportovní výživě.
Vím, že máš moc ráda motivační citáty. Jaký je aktuálně tvůj oblíbený a proč?
To máš naprostou pravdu, Veru. Motivačními citáty a myšlenkami s hlubším významem se obklopuju neustále a fascinuje mě na nich právě ta síla slova, kterou v sobě skrývají. Kdybych měla zvolit opravdu jen jeden, nebyl by to tak úplně standardní citát, ale slovní spojení, které mám vytetované na svém levém předloktí – slova „you can“. Dvě slova, ale tisíce myšlenek, které za nimi stojí. Mají pro mě přesně tu magickou sílu, která si takové místo zasloužila. Můžeš, zvládneš, dokážeš.
Markétce bych tímto chtěla moc poděkovat za velmi upřímný a inspirativní rozhovor. A pokud by vás zajímalo, kde všude Markét můžete najít, můžete zavítat na některé z níže uvedených míst:
- Webové stránky Markéty Gajdošové
- Podcast Marketa`s vibes
- E-shop, kde můžete zakoupit knihu Cesta k opravdovému jídlu
Krásný rozhovor:) Markét mám moc ráda a je pro mě velkou inspirací ❤️
Autor
Moc děkujeme Aničko 🙂