Knižní tipy na podzim

Knižní tipy na podzim

Tak jo ženy, jsem vážně šťastná, že jsem se vrátila ke čtení. Je mi celkem trapně, když se zamyslím nad tím, že jsem si jako novoroční předsevzetí dala právě četbu a zaměřuju se na ní až nyní, ale co už. Podle mě nikdy není pozdě začít s něčím novým, pokud máte pocit, že vás to obohacuje 🙂

Rozhodla jsem se tedy dát dohromady těch pár knížek, které jsem za poslední dny přečetla a dát vám k tomu malý komentář nebo doporučení. Protože je podzim, a to znamená deky, Merlot, svíčky a pohoda na gauči. A co jiného dělat v sychravém počasí než si něco počíst, že? Tak jdeme na to.

Ostré předměty – Gillian Flynn (2013)

8/10

Syrové, drsné, realistické. Tak bych popsala tohle naprosto odporné dílo (jinak to prostě popsat nedokážu).

Jedná se o strhující detektivní příběh, který je zahalen do thrilerové atmosféry. Od začátku jsem si říkala, že mě z téhle knížky mrazí a že mi z ní není úplně fyzicky dobře. A upřímně bych v životě neřekla, že takovou knihu napsala žena, protože od začátku to na mě působilo neskutečně syrovým a drsným dojmem.

I když se mi každá stránka prakticky příčila svou nechutností, nedokázala jsem knihu odložit a do teď ve mě doznívá. Určitě vám doporučuju všema deseti si ji přečíst. Protože věřte nebo ne, jedná se o strhující příběh, kde jsou postavy vykresleny do takových psychologických detailů, že máte pocit, že mezi nimi ve Wind Gap skutečně žijete…

Gillian Flynn je mimojiné autorkou například knihy Zmizelá nebo Temné kouty.

TIP: podle knihy byl natočen i stejnojmený seriál, na který se teprve chystám. Pokud jste ho ale viděli, určitě mi dejte vědět do komentářů, jak se vám líbil.

Tři přání – Liane Moriarty (2016)

5/10

Tuhle knížku jsem si s sebou vzala do Egypta, jako takovou oddychovku a tím skutečně byla. Jedná se o román, jehož hlavními hrdinkami jsou tři sestry – trojčata.

Příběh je postaven hlavně na vtazích mezi sestrami a dále na jejich životních událostech. Prakticky až do konce jsem vlastně vůbec nevěděla, proč se kniha jmenuje Tři přání a byla jsem příjemně překvapena, že tohle rozuzlení přišlo až na konec příběhu. Myslím si totiž, že kdyby tam nebyl tenhle „tahák“, tak bych knížku odložila a nedočetla.

Děj pro mě nebyl nikterak napínavý ani zajímavý a i když mám ráda knížky o vztazích, tenhle příběh na mě působil dost ploše. Když to srovnám například s knihou Sedmilhářky, jejíž autorkou je rovněž Liane, je tohle dílo spíš takovým slabým odvarem. Naproti tomu právě Sedmilhářky mě neskutečně překvapily a nedokázala jsem je odložit.

I tak vám můžu knížku spíše doporučit, obzvlášť pokud máte chuť na něco romantického s happy endem, kdy se ale zároveň dozvíte různá úskalí manželského života a ženského vnímání partnerských krizí.

Cesta ven ze šíleného světa – Jan Menděl (2017)

7/10

Jak normálně nečtu motivační knihy, tak tuhle jsem si na doporučení mamky koupila v krámu u Džoudyho na ípáku a nelituju toho. Jak už jsem zmiňovala v podcastu, styl psaní autora mi úplně nevyhovuje, ale jeho myšlenky mi sedí velmi. Knížku tedy čtu tak nějak průběžně a vždy po pár kapitolách vložím záložku a přemítám nad uvedenými názory a postřehy. A ve většině případů mi nezbývá než souhlasně pokyvovat hlavou.

Knížka pojednává o tom, jak jsme všichni lapeni ve víru šíleného světa. Jak jsme obklopeni konzumem, hmotou, jídlem a nesprávným myšlením a zapomínáme na to, co je vlastně důležité. Líbí se mi jak autor pojednává o seberozvoji a bere to s nadhledem.

Je to hezké motivační dílo, které ale neposkakuje na duze za jednorožci, ale drží se reálně při zemi. Na druhou stranu se na stránkách dočtete mnoho o zákonech karmy a zjistíte, jak na sobě můžete pracovat.

Za mě má kniha jedno velké plus, že se jedná o českého autora. A každý si v ní najde to „svoje“, kde má pocit, že ho to pálí, a na čem může zapracovat. Mně tato kniha pomáhá hlavně zpomalit a trochu prozřít v tomhle světě

Losos v kaluži – Markéta Lukášková (2017)

10/10

Tahle kniha má za mě plný počet bodů. A to jak za neskutečně reálné a sakrasticky ženské podání, a za příběh, který byl prostě kouzelný. Sama nechápu, proč mi trvalo tak dlouho knihu dočíst (priority nejspíš byly v mobilu). Mára knížku přečetl během jednoho dne na pláži a já ji dočetla dva dny po něm.

Losos v kaluži je pro mě novodobou formou knižní Babičky a Markéta Lukášková má opravdu neskutečný dar psát a předávat příběh skrze napsaná slovat a to tak reálně, že máte pocit, že Bárkou jste skutečně vy. Knížka přináší nádherný rodinný příběh s otevřeným koncem a taková díla mám upřímně nejradši 🙂

Prague Coffee Guide – Veronika Tázlerová (2018)

10/10

Kdyby měl Instagram kávový účet v podobě knihy, byl by jím bezpochyby Verčin Prague Coffee Guide.Tahle kniha je blogerčinou prvotinou, která vyšla v minulém roce. A když jsem ji poprvé viděla na pultu kaváren a knihkupectví překvapilo mě, jak je maličká. Dalo by se říct, že je to takový kapesní průvodce po pražských kavárnách plný nádherných fotek a skvělých tipů.

Za mě má kniha velké množství plusových bodů hlavně díky tomu, že je česko-anglická. Proto si myslím, že může být skvělým průvodcem nejen pro Čechy, ale i pro zahraniční návštěvníky, kteří touží po šálku výběrové kávy. V knížce se dozvíte něco málo i o Verčiných kavárenských začátcích a najdete tam odkazy přímo na kavárny v podobě instagramových nicků nebo hashtagů. Díky tomu zůstává kniha stále aktuální i napříč změnám webových stránek kaváren.

Jaké knihy čtete teď na podzim vy? Budu moc ráda za vaše tipy v komentářích 🙂

8 Komentáře

 1. Kristýna P.
  10/03/2019 / 9:27

  Ahoj, četla jsem od G.Flynn všechny 3 knihy a naprosto její psaní miluju. na Ostré předměty mám podobnej názor jako ty, nejde přestat číst, i když je to dost šílený. Seriál jsem viděla a je taky skvělej. Chvílema jsem teda myslela, že ho ani nezvládnu dokoukat, jak mě to vtáhlo, jak je to odporný a co všechno se tam semele, ale povedl se. Pár věcí je tam navíc, co v knize nebyly a nebo byly jinak, ale vzhledem k tomu, že se na scénáři Flynn taky podílela, tak je seriál dost autentickej:)
  K Zmizelý i Temným koutům je naopak film. Zmizelou ve filmu miluju. Škoda, že se do filmů nevejde všechno. Temné kouty jsou slabší, ale knížka skvělá. Takže pokud jsi ostatní knížky ještě nečetla a tvorba Flynn tě baví, tak určitě doporučuju. 🙂
  A já bych si přála, aby ještě něco napsala! 😀

  • Ema
   Autor
   10/07/2019 / 14:22

   Ten seroš, to musí být něco teda! Musím si ho pustit 🙂

 2. Veronika
  10/03/2019 / 9:43

  Děkuji za tipy, miluju čtení 🙂 Já mám v plánu se teď konečně vrhnout na Hanu od Aleny Mornštajnové, a taky jsem si půjčila detektivku od Michaely Klevisové na doporučení Val, jsem zvědavá jaká bude 🙂

  • Ema
   Autor
   10/07/2019 / 14:21

   Hanu si chci už dlouho přečíst, čekám až bude v knihovně volná 🙂

 3. Kristýna
  10/03/2019 / 12:34

  Veru, seriál Ostré předměty top! Musela jsem pouštět další a další díly, nešlo se odtrhnout a nevěděla jsem, že je knižní vydání, takže určitě přečtu! :o) Já teď akorát dočetla Eat, pray, love díky tvé zmínce v podcastu a nesmírně krásnej pocit po přečtení v sobě mám .. Teď čtu Sapiens: Stručné dějiny lidstva a těším se, jak knížka obohatí zas v jiném směru .. Miluju knížky a v podstatě knížku vytahuju všude! 😀

  • Ema
   Autor
   10/07/2019 / 14:20

   Tak to mám radost :), Eat, pray, love je super knížka, a určitě zkusímto Sapiens.

 4. Anet
  10/06/2019 / 12:21

  Ostré předměty jako seriál 10/10. Nic mě nedostalo tak dlouho jako tohle 👌🏼 Hbo to zvladlo dokonale

  • Ema
   Autor
   10/07/2019 / 14:17

   Tak to musím vidět 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *