Ženy, po delší době vás vítám u nového článku 😊 Začátek tohoto roku pro mě byl celkem bláznivý. Spustila jsem e-shop, začala plánovat svoje první workshopy a pomalu ale jistě se vracím do své jógové praxe. Navíc mě čekají poslední tři měsíce coby full time pracanta a postupně se začnu přesouvat víc do své vlastní tvorby.
Mám na tenhle rok tolik plánů, snů a vizí a proto jsem se rozhodla, že se o ně s vámi v dnešním článku podělím a zároveň vám dám tipy, jak docílit těch vašich stanovených předsevzetí a plánů.
Zdravý životní styl
To je asi nejožehavější téma a zároveň novoroční evergreen snad každé ženy. Pro spoustu lidí je leden měsícem extrému, kdy po vánočních radovánkách přesedlá na striktní jídelníček a ještě striktnější cvičení. Upřímně, přijde mi to jako totální nesmysl a ráda bych řekla proč.
Protože pokud chcete docílit nějaké trvalé změny, tak rozhodně nebude rychlá.
Čím dál častěji vídím u svých kamarádek, jak rok co rok startují od ledna koktejlové, low carb, low fat a jiné diety založené na příslibu rychlých výsledků. A to je asi základní kámen úrazu, prostě naše tendence mít všechno hned.
Během pěti minut si můžete na Alze objednat nový notebook, o obědové pauze si zařídíte dovolenou a prakticky nic pro nás není dnes problém. A proto si mnohdy myslíme, že ve chvíli kdy klikneme na políčko s objednávkou daného fitness programu či permanentky, automaticky shazujeme pět kilo.
Jasně ženy, teď trochu přeháním, ale chápeme se. Fakt, že jste se rozhodly pro změnu je důležitý, ale ještě důležitější je nespěchat a to jak na výsledky, tak hlavně na sebe. Obzvlášť pokud chcete docílit dlouhodobé změny a tou by nemělo být shození pár přebytečných kil, ale cesta k udržitelnému životnímu stylu. Schválně ho nijak nebudu definovat, protože pro každého ten správný zdravý živostní styl znamená opravdu něco jiného.
Můj cíl v této oblasti pro rok 2020
Poslední podcast byl na téma anorexie, a cílem tohoto dílu byla spíš osvěta a taková cesta do hlouby duše holek, které si prošly poruchou příjmu potravy. Trochu mě mrzí, že si to pár lidí mylně vyložilo tak, že jsem anorektička v průseru, která poučuje ostatní, ale i to je občas daň za to, když svůj svět sdílíte veřejně 😊
Nicméně neberu si to osobně a jen já vím, jak to se mnou je. A můžu s čistým svědomím říct, že jsem rozhodně víc v pohodě než na začátku předchozích let, kdy jsem v sobě tyhle démony potlačovala a tvrdila, že neexistují. Teď je mám ve svém vědomí a jen já jim přidávám nebo ubírám na důležitosti. A co se týče konkrétně téhle „Anči“, tak tu prostě budu ignorovat, respektive ten její hlas, který má tendenci na mě občas někde vyštěknout a budu dál pracovat na tom, aby nakonec úplně odešel.
Cílem v tomto roce pro je mě rozhodně to, vrátit do původní síly svou levou ruku. Zatím mi k tomu nejvíce pomáhá jóga, protahování a plavání. Sice už progres není tak rychlý jako zpočátku, ale pokroky tam vidět jsou a momentálně je pro mě tahle část mého zdraví prioritou číslo jedna.
Celkově bych se chtěla víc zaměřit na budování síly, hlavně hlubokých svalů a také na pružnost a ohebnost. Chtěla bych tento týden poprvé vyzkoušet pilátes a snížit počet silových tréninků ve fitku oproti startu v loňském roce, kdy jich bylo 3-4 týdně na maximálně jeden v týdnu. Zjistila jsem totiž, že co se týče cvičení, vyhovuje mi flexibita a rozmanitost. To znamená, že jeden den jdu na jógu, druhý běhat, třetí den mám volno, pak třeba vyrazím do fitka na trénink nebo jdu plavat. Prostě podle nálady.
Dalším cílem je pro mě stanovení si kvalitního energetického příjmu a víc si vařit. Celkově jsem se teď zaměřila na zdroje živin ve stravě, kterou přijímám a chci jíst víc rozmanitě. Opět jsem se zaměřila na veganské a vegetariánské recepty, které chci více zařazovat do jídelníčku a hlídám si poměr živin. To u mě teď v praxi znamená to, že si jídlo píšu do kalorických tabulek. A to hlavně z toho důvodu, že jsem zjistila, že si porce skládám dost nevyváženě a mívám hned po jídle často hlad.
Vím, že tahle aplikace není stoprocentně spolehlivá, ale pro mě to jako orientační bod stačí. Začalo mě bavit sestavování vlastního jídelníčku a experimentování s potravinami. Chce to teď hodně času, ale věřím, že časem si zajedu nějaký systém, jak porce sestavit tak, aby si z nich tělo vzalo potřebné živiny a zároveň mě jídlo zasytilo a chutnalo mi.
Za největší tři pomocníky v tomto směru považuju tyto dvě knihy:
- Co vám výživoví poradci neříkají? – Josef Tóth, Pavel Walek
- Cesta k opravdovému jídlu – Eva Ehrenbergerová, Markéta Gajdošová
- Aktin portál se články
Chtěla bych tuhle cestu víc sdílet, třeba ve formě článků s názvem „Full day of eating“ s recepty na jídla, co jsem ten den jedla. Zajímala by vás taková rubrika? Dejte mi vědět do komentářů 😊
Zároveň jsem se rozhodla založit takový miniprojekt u sebe na Instagramu a ve skupině Základy sebelásky na Facebooku a to sice pod hashtagem #budfitsVeru. Pod tímhle heslem budete moci nově sledovat mou cestu a zráveň můžete hashtag používat pro sdílení té svojí. Pevně totiž věřím, že když se v tomhle směru ženy spojí a vzájemně se podporují, dokáží vytvořit neuvěřitelné věci. A třeba až se za rok sejdeme zase u novoročního článku, budeme třeba každá zase o kus dál ke svěmu cíly.
Mindset
Tuhle položku na svém pomyslném seznamu novoročních předsevzetí jsem vám už také sdílela na podcastech. A pro mě je vývoj myšlení asi největší alfou a omegou života.
To, jak máte nastavenou hlavu je klíčem ke všemu, co se vám v životě děje. Je to o přístupu, víře, mentálním nastavení, přesvědčení a dalších klíčových věcech, které ovlivňují to, jak na svět koukáme.
Spousta lidí si nastaví nepřeberné množství cílů pro nový rok. Je jich tolik, že se kolikrát nevejdou na jednu stránku. Jenže co se stane, když jich nedosáhneme, nebo se sny neplní tak rychle, jak jsme si předsevzali? Následuje vlna výčitek, kritizování sebe sama a tak trochu deprese z toho, že se nám další rok nedaří cíle plnit. Nejlepší v tomto bodě je se znovu podívat na svůj seznam předsevzetí a plánů a říct si, jestli je vůbec reálné to všechno splnit – zhubnout 25 kilo, procestovat svět, najít partnera snů, konečně změnit práci, víc se vídat s přáteli, ušetřit peníze atd… Kolikrát mám pocit, že lidé spíš chtějí změnit celou svou osobnost i život než se někam posouvat.
Když si vytýčíte vysoké cíle a ještě ke všemu si jich nastavíte tolik, je pak jednoduché selhat.
A teď to není o tom, že bych vám nefandila, také si sama nastavuju laťku hodně vysoko, ALE… Myslím, že se shondneme, že čím více věcí najednou děláme, tím větší je prostor pro chyby a nesoustředěnost. A stejně tak je to i s vašimi cíly. Když jich bude hodně, budete ve stresu z toho, že je nestíháte plnit.
Místo toho se zkuste zaměřit na mindset. Jak to máte v hlavě nastaveno? Máte k sobě upřímný a laskavý vztah? Nejste až příliš sebekritičtí? Co vás vlastně „nutí“ plnit si tolik velkých cílů najednou? Tohle jsou důležité otázky, které byste měly samy sobě zodpovědět, ženy.
Když totiž změníte styl myšlení, nebudete mít pocit, že na sebe musíte tlačit. Zkuste pro začátek víc žít tady a teď.
Zaměřte se na přítomný okamžik a na to, že každý den se skutečně počítá a stojí za to ho prožít a ne jen přežít.
Přestaňte čekat na to, až přijde ten váš „lepší život“, který by měl přijít ve chvíli kdy zhubnete nebo získáte vysněnou práci.
Váš život je tady a teď a díky čekání na splnění snů o něj přicházíte.
Můj cíl v této oblasti pro rok 2020
Rozhodně k sobě chci být víc laskavá a trpělivá. Mám tendenci na sebe hrozně tlačit a to ať už se mi nedaří nebo daří. Furt mám pocit, že ze sebe přece dokážu vymáčknout víc a upřímně řečeno mě tenhle mindset už vážně nebaví. Nehledě na to, že mě neskutečně vyčerpává jet pořád na 1000%. A to je něco, co chci letos změnit.
Když to vztáhnu na plnění snů a cílů, nedávám si téměř na nic časový limit. Co se týče zdravého životního stylu, je mi jedno jestli to potrvá celý rok nebo pár měsíců než se naučím vydatné recepty a začnu je aplikovat na své tělo. Nehodlám tlačit na ruku, aby byla do února flexibilní jako posledních 30 let. Prostě už nechci mít všechno hned a i když je to běh na dlouhou trať, moc ráda se tuhle lekci letos naučím 😊
Práce
Tohle je oblast, kde chci letos na sobě zapracovat nejvíc. Ke konci roku 2019 jsem hodně přemýšlela nad významem všech svých aktivit. Co vlastně chci dělat a čím se doopravdy chci živit. A došla jsem k zajímavému závěru, který pro mě ještě donedávna byl noční můrou, a to sice, že začínám toužit po větší pracovní svobodě.
Vždycky jsem byla spíš „korporátní“ typ člověka, který měl rád svou jistotu zaměstnání, pracovní doby a všeho. Jenže letos jsem na spoustu věcí začala pohlížet jinak a zjistila jsem, že vnitřní pocit toho, že dělám skutečně něco, co mě naplňuje (i když za méně peněz), je pro mě daleko příjemnější než trčet v zaměstnání, které mě nebaví.
Proto jsem se rozhodla změnit pozici a zkrátit úvazek na 30 hodin týdně, abych se mohla začít věnovat svému vysněnému povolání. A co to pro mě tedy v tomto roce znamená?
Úvazek i náplň práce budu oficiálně měnit až od dubna, takže mě ještě čekají tři měsíce na stejném místě. Mám alespoň čas si ještě našetřit nějaké peníze a stanovit si svou podnikatelskou vizi. Ta momentálně vypadá tak, že v průběhu tohoto roku chci pomalu ale jistě rozjet naše Coffee Talks, kde si budeme povídat o všem možném a nemožném na různá témata. Osobně v tomto projektu vidím velký smysl a moc se těším, kam nás to společně zanese.
A druhým polem působnosti je Patreon, který buduju už pár měsíců úplně od nuly, ale o to větší mám radost, když vidím, jak vás tahle platforma baví. Je to rozhodně místo, kde budu letos přispívat častěji, než kamkoliv jinam, takže pokud nechcete o nic přijít, určitě se k nám přidejte 😊
No a poslední pracovní projekt, který bych letos chtěla začít a také dokončit je sepsání vlastní knížky. Moc teda nevím, kde na to vezmu čas, ale je to touha, kterou si rozhodně chci splnit a moc doufám, že ji ke konci roku budeme všichni mít na poličkách v ložnici.
Můj cíl v této oblasti na rok 2020
Stanovila jsem si cíl, který je o dost vyšší než v ostatních oblastech, ale pevně věřím, že jej dosáhnu. A to sice mít na konci roku tolik příjmu ze svých vlastních projektů (ať už z workshopů, Patreonu nebo z jiných aktivit), že bych se mohla uživit i bez zaměstnání na jakýkoliv úvazek. Prostě získat vysněnou práci v podobě vlastních projektů.
Upřímně řečeno ženy sama nevím, co mě to popadlo a proč po tom najednou tolik toužím, být nezávislá na korporátním zaměstnání, ale chci si za tím letos jít. A je mi jasné, že se to nemusí povést, ale i kdyby se mi tenhle cíl podařilo naplnit jen ze tří čtvrtin, i tak budu neskonale šťastná.
Závěrem chci říct, že mám samozřejmě i jiné plány, jako třeba cestování nebo sebevzdělávání. Nejsou ale tolik důležité, abych je měla někde na to do listu. Na mém seznamu jsou tedy jenom tyto tři věci a díky tomu, že jich není tolik, se můžu perfektně soustředit na každou zvlášť.
Proto bych vám chtěla poradit, že méně je někdy více a co se týče novoročních cílů, platí to dvojnásob 😊
Protože pokud chcete opravdu něco změnit, musí to být vaší prioritou, a málokdo dokáže mít v hlavě deset priorit najednou.
Jaké cíle jste si pro rok 2020 stanovily, ženy? Dejte mi vědět do komentářů.
Verčo, skvělý článek a určite by mě zajímal článek s recepty. Třeba kde hledáš inspiraci atd. Já se teď taky hledám v jídle. Mám dny kdy prostě mám chuť na nezdravé věci a vím, že to je tím, že nejím vyváženě. Nebo mám malý oběd a pak večer vyjím skoro celou ledničku a pak mě to mrzí..:) Přeji ti hodně úspěchu a ať se ti všechno splní..
Autor
Děkuju Eliško 🙂 jinak je to normální, ja taky občas mívám tyhle stavy. Hlavní je tomu nepropadnout a říct si druhý den, že co se stalo stalo se a jede se dál normálně. To nemusí hnedka znamenat extrémně zdravě, ale prostě na pohodu 🙂
Super článek, už se nemůžu dočkat na knížku.
Autor
Moc děkuju Kačí 🙂