5 tipů na domácí lekce jógy

5 tipů na domácí lekce jógy

V poslední epizodě podcastu jsem zmínila, že běh a jógu mám zamilovanou podobně, jako kombinaci čokolády a burákového másla. Jóga je pro mě nejen cvičení, ale pohlazení po duši a východiskem v situacích, kdy přes hluk okolního světa neslyším samu sebe.

Objevila jsem ji před pár lety, když jsem hledala pomoc při léčbě myomů. Nechtěla jsem podstupovat operace nebo jít cestou medikamentů, takže jsem zvolila různé přírodní způsoby, jak se zbavit těchto gynekologických obtíží. Nutno říct, že o jógu jsem zakopávala do té doby poměrně často, nicméně jsem člověk, který si ke všemu musí najít cestu. Pokud by vás zajímaly moje jogínské začátky, můžete si o nich přečíst v článku, který jsem věnovala prvnímu měsíci jógy.

Před rokem nám karanténa a lockdown drsně zavřely dveře od jógových studií, a tak už nějaký ten pátek praktikuju jógu doma. Nutno říct, že se moje disciplína dost zhoršila a poslední dobou dávám spíš přednost běhu a občasnému silovému cvičení. Jak už to ale v mém životě často bývá, začal mi chybět spirituální rozměr pohybu a rituál, kdy se můžu mentálně zaměřit jen na sebe sama.

Přestože se józe věnuju už třetím rokem raději cvičím podle někoho, než abych si sestavila svou jógovou flow. A protože jsem si za poslední měsíce oblíbila několik instruktorek, ke kterým se pravidelně vracím, rozhodla jsem se vámi o ně podělit.

Yoga with Adriene

Když jsem začínala s jógou, ptala jsem se vás na Instagramu podle koho cvičíte. Adriene mi doporučilo hned několik z vás, a tak jsem se rozhodla ji vyzkoušet. Adriene je velmi sympatickou instruktorkou jógy, která má na svém YouTube kanále více než 9 miliónů sledujících. Co mě u ní obzvlášť baví jsou různé měsíční jógové výzvy, které pravidelně natáčí nebo videa zaměřená na různé oblasti těla. Můžete si podle ní zacvičit například flow na uvolnění zádových svalů, posílení core nebo jógu pro lepší spánek. Zároveň se mi líbí časová rozmanitost, kdy si můžete vybrat od kratších videí po téměř hodinové lekce. Dnes už podle Adriene necvičím tolik, jako dříve ale vracím se k ní pokaždé, když se chci zaměřit na určitou partii.

Bára Sedláková

Barču sleduju na Instagramu už nějaký ten pátek, nicméně její videa jsem objevila až s lockdownem a rozhodně patří k mým nejoblíbenějším. Videa jsou v češtině a líbí se mi jazyk, se kterým Barča vede svoje lekce. Miluju její přirovnání k rozpouštějící se čokoládě na horkém letním dni vždy, když dojde na šavásánu. Její lekce jsou zaměřené jak na zklidnění, tak i na posílení celého těla a na své si v nich přijde jak začátečník tak i pokročilý jogín. Vyzkoušela jsem všechna videa od Barči, ale mezi mou nejoblíbenější lekci patří rozhodně Candlelight yoga

Jóga Letná

Jóga Letná je jogínské studio, které jsem pravidelně navštěvovala před lockdownem. Právě zde jsem se vracela k józe po operaci ruky. Mají stále aktivní rozvrh, takže se můžete přihlásit na různé jógové lekce, které se konají v průběhu týdne. Snažím se je vždy jednou za 14 dní podpořit, protože i provoz zavřeného studia něco stojí a opravdu ráda bych si v něm někdy v budoucnu znovu zacvičila. Navíc mě přesný čas i živé vysílání donutí přijít na podložku a věnovat si chvíli jen pro sebe. Za sebe můžu všema deseti doporučit Terku Velhartickou a její lekci jin jógy nebo Simonu Hruškovou, která má úžasné lekce dynamické vinyasa jógy.

FitFab Strong

Holky z FitFabu doporučuju všude kudy chodím a nemůžu je vynechat ani v tomto článku. V každém z jejich cvičebních programů najdete jednu lekci jógy. Některé jsou více silové a dynamické, jiné klidnější a zaměřené na protažení. Moje nejoblíbenější video je bez pochyby Coffee Yogakterou už znám prakticky nazpaměť a ráda se k ní vracím.

FitFab videa miluju hlavně proto, že věnují velkou pozornost správnému provedení cviků, takže vám je můžu vřele doporučit pokud s jógou začínáte, nebo si nejste jistí technikou základních asán. Holky občas pořádají jógové live streamy u sebe na Instagramu, nebo na kanále značky Sportisimo, se kterou spolupracují. Videa pak ukládají do sekce IGTV, můžete tedy pro případnou inspiraci kouknout i tam.

Zuzana Klingrová

Jako poslední jsem se rozhodla uvést instruktorku, kterou jsem objevila minulý týden. Hledala jsem lekce se zaměřením na hormonální jógu a videa od Zuzky na mě vyskočila jako první. Svým hlasem a klidným vedením praxe si mě získala během několika minut a její lekci věnovanou hormonální rovnováze (konkrétně 2. čakře) jsem odcvičila už dvakrát za poslední tři dny. Poslední dobou totiž trpím na celkem silný premenstruační syndrom a celkově bolesti podbřišku, a právě proto jsem se rozhodla hormonální jógu vyhledat. A musím říct, že hned po první lekci jsem cítila značnou úlevu v oblasti kyčlí.

Jóga pro mě není jenom cvičení. Má pro mě fyzický, emocionální i spirituální rozměr. Znamená pro mě střídmost v životě, ve stravě i v myšlení. Je to celoživotní cesta, kterou jsem si zamilovala. Tento týden začínám s kurzem hormonální jógy a už se na něj moc těším. Zajímalo by vás tohle téma víc do hloubky? Dejte mi vědět v komentářích nebo se podělte o svoje tipy na jógové lekce 🙂

 

4 Komentáře

 1. Peta
  02/21/2021 / 23:55

  Ahoj Veru,

  co se týče jógy, sleduji @niky.namaste. S tou jsem se bavila o hormonální józe, respektive jsem se jí zeptala, jestli má v plánu se jí věnovat. Niky mi na to napsala toto: ,,No záleží co máš na mysli pod pojmem hormonální jóga…
  Stejného účinku dosáhneš i normální jógou, jen si Dinah Rodriguez udělala patent na slovní spojení “hormonální jóga”, má svou sestavu a vydělává na tom mega peníze a je z toho udělanej šílenej business a to mi k józe nesedí…
  Když to učíš bez jejího papíru, dostaneš vysokou pokutu…
  Je to celé jen vybudované jméno a slovní spojení :)“.

  Tak jen takový poznatek.

  Pa Péťa.

  • Ema
   Autor
   02/22/2021 / 10:42

   Ahoj Péťo, moc děkuju za názor 🙂 Myslím si, že to úplně není pravda. Jasně, jóga působí na celé tělo, ale jsou asány, které přeci jen stimulují lymfu a hormonální dráhy víc než ostatní. Jestli si z toho někdo udělal business či ne, nejsem schopná posoudit. Pro mě je to podobný úhel pohledu, jako když si někdo založí jen „jinové“ nebo „astanga“ studio na jógu a vydělává na tom. Taky vlastně vezme něco starého a praktikuje to pro zisk. Jsem sama zvědavá, jaký to bude mít účinek, pak určitě poreferuju 🙂

 2. 04/17/2021 / 17:04

  Jóga je moc fajn 🙂 Jóga mě oslovila nástupem na vysokou školu, kde jsem si ji zapsala a cítila jsem se po ní vždy uvolněná a odpočatá i po celém dni ve škole. Ve druhém ročníku jsem chodila na step-aerobic (už ani nevím, jak se tomu přesně říká). V posledním ročníku na vysoké jsem chodila na power jógu, to bylo také moc fajn 🙂 TeĎ si jógu zacvičím občas sama, podle nikoho.. jen podle toho, co si pamatuji a to i z jedné knihy, kterou jsem měla v rukou, ale říkám si, že by si to chtělo oživit, jak co dělat lépe či se naučit i něco jiného… kdo ví, jestli dělám ty cviky správně 😀

  • Ema
   Autor
   05/14/2021 / 17:37

   To moc dobře znám 😀 Taky si kolikrát nejsem jistá v pozicích a jógu dělám spíš pocitově, než na techniku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *