Odvrácená strana blogování

Odvrácená strana blogování

Probouzím se s hodně špatnou náladou. A venkovní mlha mi k tomu moc nepřidává. Upřímně jsem nikdy neměla touhu sdílet zrovna tyhle svoje myšlenky, které vám teď hodlám vyprávět. Nicméně asi každá holka, která se dříve či později ponoří hlouběji do světa blogování, tyhle pocity občas mívá. Obzvlášť když během těch dlouhých let kdy píšete přijdete o pár přátel a upřímně i o dost iluzí.

Začala jsem psát před více jak třemi lety, potřebovala jsem ze sebe dostat pár nepovedených vztahů a ještě teď si pamatuju, jak jsem psala svůj první post pod titulní fotku, kde jsem zdrůrazňovala, že tohle místo bude takový můj skrytý šuplík. Ztracený ve světě internetových stránek a sociálních sítí. Nechtěla jsem být vidět, jen jsem toužila po tom, ventilovat svoje zážitky. V koutku duše jsem asi doufala, že se v těch řádcích třeba někdo najde. Že moje životní trampoty nejsou zase tak ojedinělé (a už vůbec né tak tragické) jako je vidím já. Dělala jsem to pro zábavu a od srdce. Občas mi někdo napsal, pochválil mi článek nebo zkritizoval. A co si budem ženy, ta kritika přece jenom lidi zasáhne víc, než tisíce pozitivních slov.

Prvním takovým kritikem, byla kolegyně z bývalé práce. Je to takový ten typ ženské, který má absolutně na všechno názor a i když se na něj nikdo neptá, musí ho dát najevo. Tenkrát jsem měla blog ještě pod jménem Ema a všechny sociální sítě šli mimo mou osobu. Neměla jsem tam žádná selfíčka ani jiné fotky, které by poukazovaly na skutečnost, že blog píšu já. Kolikrát se i stávalo, že mi do zpráv psaly moje vlastní kamarádky se slovy jak se jim článek líbil a vůbec netušily, kdo sedí na druhé straně monitoru 🙂 . Kde na mě tahle kolegyně přišla mi do dnes není jasné, ale nenechala si ujít jedinou příležitost  k tomu, aby mi mohla okomentovat věci jak na mém soukromém profilu, tak i následně články na blogu. Časem jsem z toho začala být otrávená a i když se nejednalo o nějakou vysloveně hnusnou kritiku, řekla jsem si, že nehodlám být terčem nudy a komplexů někoho jiného a kolegyni jsem smazala. A to jak z osobního života, tak i ze sociálních sítí. Na delší dobu byl klid a já si opět užívala pohody během psaní aniž bych se bála, že zase někdo bude hodnotit každé moje slovo. Je mi jasné, co si říkáte. Musíš se nad to povznést. Pravdou je, že nemusím nic.

Po asi půl roce jsem se seznámila s jednou holčinou, která mi přišla tenkrát celkem fajn. Obdivovala blogování a chtěla s tím trošku pomoc. Byla jsem ráda, že konečně budu mít víc přátel v téhle sféře, že spolu budeme moct sdílet podobné pipinovské trable. Pomáhala jsem jí s čím se dalo, podporovala jí v osobním i profesním životě. Neměla jsem tenkrát moc sledovatelů (upřímně ani teď se neoháním čísly i když je vás na můj vkus už vážně hodně a za každého z vás jsem nesmírně vděčná). Nicméně z jejích úst mi bylo nesčetněkrát vyčítáno, že mám více sledovatelů než ona. Časem neřešila nic jiného a napětí se mezi námi zvětšovalo. Nebudu vás dlouho napínat ženy, tohle přátelství skončilo před více jak rokem velkou hádkou. A i když se mi z její strany dostalo mnohých omluv, do těhle kolejí už jsem se nevrátila. A to hlavně proto, že mě pomluvila kde se dalo a mně se začaly vyrojovat pod články na blogu negativní komentáře od jejích známých. Takhle to prostě v blogerském světě chodí ženy… kdo nejde s námi jde proti nám.

Sama jsem si časem blogerskou scénu rozdělila na tři typy tvůrců. Áčkové blogerky jsou pro mě ty nejznámnější a nejúspěšnějí u nás. Je to ten typ holek, které na svém úspěchu dřely roky v dobách, kdy o blogu v čechách nikdo neměl ani ponětí. Dělaly to pro zábavu, inspirovaly se od zahraničních tvůrců a časem se jim dostalo uznání za to, co vytvořily. Byly ve svém oboru první, kdo u nás něco takového zavedl a právem i zkušenostmi patří na vrchol blogerské scény. Spolupráce jim přišly samy, nijak se za nimy nehonily a svůj úspěch využívají hlavně k inspiraci dalších lidí.

Béčkové blogerky je pro mě skupina blogerek, které se vyrojily za poslední dva až tři roky, když viděly, že blogování je v módě. Zatoužily po úspěchu, uznání, prestiži i zvučných spoluprácích. Většinou mají blogy na hodně profesionální úrovni a snaží se na sebe upozornit všemožnými způsoby. Často si spolupráce samy získají aniž by je firma oslovila, jelikož ony jsou ty, které firmu osloví. Několikrát už jsem se s béčkovou blogerkou setkala a tyhle holky si vážně neberou servítky. Neříkám, že jsou všechny stejné, ale jak má zkušenost velí, jsou ochotny udělat naprosto cokoliv, aby se dostaly mezi áčkové blogerky. Bez mrknutí oka vám podrazí nohu, pošpiní vás nebo vás jenom zkritizují, jednoduše proto, že ve vás vidí konkurenci. Vzájemně si kradou nápady, náměty na články i na fotky a pod maskou upřímnosti a ochoty, kterou denodenně nosí se skrývá čistá faleš.

A pak jsme my, céčkové blogerky. Děláme to už roky a pro zábavu. Snažíme se zdokonalovat a pracovat na sobě, ale je nám jasné, že na našich sociálních sítích nikdy nebudou stovky tisíc sledovatelů. Ne proto, že bychom snad neměly kvalitní obsah, ale proto, že tahle místa už jsou obsazená a zrovna teď se do těhle sfér tlačí kde kdo. Teď budu hodně upřímná a možná až drsná, tak mě omluvte ženy, ale já to prostě napsat musím. Dneska má blog každý, kdo udrží tužku a moč. Každá druhá holka má svůj web a snaží se hlouběji proniknout do tohoto světa. Touží po slávě, úspěchu, po tom mít na instagramu desetitisíce palečků a vyhrát Czech blog awards. A proč ptáte se? Upřímně sama nevím. Možná vidina spoluprácí, sny o tom mít nejlepší kosmetiku, spotřebiče a oblečení zadarmo… vážně netuším, co všechno za tímhle stojí.

Před několika měsíci jsem byla na kurzu blogování a během minuty jsem se ocitla mezi nejznámnějšími blogerkami u nás. Byla jsem pak i pozvaná na jednu hodně prestižní událost a začínala jsem mít pocit, že se mi to děje taky, že do tohoto světa začínám konečně víc pronikat a že bych jednou možná mohla mít větší úspěch než o jakém jsem kdy snila. A tak jsem po nově nabraném dechu začala na sobě víc pracovat. Snažila jsem se zlepšovat fotky, založila jsem si kanál na YouTube a řekla jsem si „tak jo, taky chci být úspěšná“. A tady se to nejspíš zlomilo ženy. Protože čím víc se poslední měsíce snažím posunout svou tvorbu na vyšší úroveň, tím horší pocit z toho všeho mám. Vyrojilo se teď hodně negativních reakcí na můj blog a co hůř, je jich daleko víc než těch pozitivních ohlasů. Přišla jsem o další kamarádku v tomhle povrchním sociálním světě, viděla jsem toho ze zákulisí víc než jsem asi chtěla a došlo mi, že důvod proč nejspíš nikdy větší úspěch nezažiju je fakt, že sice po tom toužím, nicméně pro to nejsem ochotná udělat cokoliv. Nehodlám být přes zrkoucená záda součástí stáda, fakt ne.

Nehodlám tvořit pro ostatní, píšu hlavně pro sebe. Nebudu měnit obsah blogu podle toho, co je zrovna trendy. Nechci uhánět firmy na spolupráce a už vůbec nehodlám trávit hodiny denně na instagramu lovením palců. Samy byste ženy nevěřily, kolik nás takových blogerek je, které se snaží tvořit pro sebe i pro ostatní něco, co člověku zlepší den a často máme za odměnu fakt, že to nikoho nezajímá. Lidé z venčí vidí jenom to pozlátko, to co je ale ve skutečnosti uvnitř, do toho vidí jenom ti, co se v tom pohybují dnes a denně. Blogů je dneska tolik, že kvantita převyšuje kvalitu. Sociální sítě na nás neustálechrlí fotky, příspěvky, statusy a kdo není pozitivní a posh, tak ten není in. Takže sorry ženy, dneska jsem tak trochu out. Ale to je podle mě furt lepší, než hrát si na něco, co nejsem. Jsem spisovatelka, ne blogerka a momentálně jsem se zasekla na bodě, kdy hodnocení mého okolí je pro mě důležitější než můj vlastní vnitřní hlas. A dokud se tohle v mé hlavě opět neotočí do normálního stavu, vyhlašuju sama sobě tvůrčí pauzu. Dokud nenaberu nový vítr do plachet. Mám vás ráda a mějte se pěkně.

14 Komentáře

 1. Katie
  10/18/2017 / 8:31

  Milí Emčo,

  držím palce, aby ses znovu objevila a poslechla svou intuici. I já se to nyní učím. A není člověk šťastnější, než když věří sám sobě.

  Krásně strávené podzimní dny s Mínou 🙂

  • Ema
   Autor
   10/18/2017 / 13:12

   Děkuju Katie 🙂 To je přesně to, co teď potřebuju, a to sice začít zase věřit sama sobě a nevímat tolik okolní „našeptávače“. Děkuju 🙂

 2. 10/18/2017 / 9:00

  Naprosto ti rozumím. Hlavně v době tolika spoluprácí mě to od blogů spíš odrazuje, než by mě to tam táhlo. Člověk už neví, čemu může věřit, co je opravdu názor blogerky, nebo je to super jen díky tomu, že za to má zaplaceno. Radši proto sleduju podle tebe „céčkové blogerky“ u kterých vidím, že to dělají s láskou a nehoní se jen za ziskem. Ale taky samozřejmě nejde všechny házet do jednoho pytle a i některé top blogerky sleduju ráda

  • Ema
   Autor
   10/18/2017 / 13:16

   Máš naprostou pravdu s tím, že už se taky kolikrát nevyznám v tom, co je blogerky názor a co placená spolupráce. Celkově ta problematika spoluprácí je dneska dost ošemetná a spousta holek to dělá hlavně kvůli tomu. Taky si radši přečtu článek ze života a celkově o věcech, které s reklamou či propagací různých produktů nesouvisí. Myslím, že toho vidíme všude v médiích až dost. A ještě k tomu tahle masáž skrze sociální sítě. Ale přesně jak píšeš, nelze všechny házet do jednoho pytle, je to totiž hodně individuální záležitost 🙂 Děkuju moc za komentář a podobné smýšlení.

 3. 10/18/2017 / 10:08

  Naprosto ti rozumím! Já jsem taky klasická céčková „blogerka“. A nemůžu ani říct, že bloguju, spíš jen píšu, co mě cvrnkne do nosu a nebo co ze sebe potřebuju dostat. Když můj muž zjistil, že jsem měla první blog ještě na platformě .blog.cz a že mě někdo četl a komentoval, tak byl naprosto zaskočenej, a to už je to asi 12 let! 😀 Samotný mi to přijde neskutečný 🙂
  Každopádně tvůrčí pauzu chápu, nelámej to přes koleno, ono to beztak většinou nikam nevede, leda tak k absolutní nechuti. A to přece nechcem 🙂
  Měj se krásně! 🙂

  • Ema
   Autor
   10/18/2017 / 13:24

   Přesně tak Terez, poslední dobou mi přijde, že mám k některým činnostem okolo blogu vážně velkou nechuť. Hlavně když tě bombardují kamarádky z blogerského prostředí, které furt řeší příspěvky, fotky, lajky a instagramy. Tohle mě teď asi baví ze všeho nejmíň. Když se sejdu s kámoškou na kafe, tak chci prostě kecat o normálním životě, ne o „nesmyslech“ kolem blogu. Člověk pak má pocit, že je pod neustálým tlakem. Jsou blogerky, které si plánují příspěvky na celý měsíc do předu s matematickou přesností, studují hodiny, kdy je nejlepší čas na vydání článku a pak řeší kolik lajků dostaly. Tohle mě moc nebere, chci psát protože zrovna mám chuť ne proto, abych si udržela čtenáře aktivitou. Naopak si myslím, že když člověk chrlí jeden článek za druhým, že to kolikrát lidi spíš otráví. Ale zase je to jenom můj názor 🙂

 4. Mia
  10/18/2017 / 14:15

  Milá Emčo,
  vykašli se na „virtuální život“ a začni už konečně žít ten opravdový. I když nebude pokaždé veselý, tak ale bude skutečný a bez falše a přetvářky!!!! Přeji Ti hodně štěstí, aby jsi našla konečně klid, lásku, štěstí a pohodu…….je čas jít dál.

  • Ema
   Autor
   10/19/2017 / 6:25

   Svatá pravda 🙂 děkuju.

 5. 10/22/2017 / 17:12

  Milá Emo, ani nevíš, jak moc mi padl tvůj článek do noty. Kvůli mojí vlastní chybě, kdy jsem o svém blogu řekla člověku, kterému sice věřím, nicméně má za sebou člověka, který neváhá použít proti ní jakékoli zbraně, se můj blog najednou dostal mezi lidi, které znám. Je to strašně nepříjemné, zvlášť když negativní reakce vyznívají silněji než ty pozitivní. Tohle je ale pro mě chvíle, kdy jsem našla novou sílu sama v sobě, sílu, která mi říká, že jsem to dotáhla dál než většina lidí, kteří si na mě chtějí ukazovat prstem za to, kdo jsem a co jsem kde napsala.
  Je to těžké a často mě popadá beznaděj, ale jak jsi napsala, jsem spisovatelka, ne blogerka. A můj vnitřní hlas mi říká, že předat ostatním něco ze sebe má smysl, byť by těch, kdo to přijmou pozitivně, bylo jen poskrovnu. Ale naprosto chápu, že když člověk potřebuje pauzu, potřebuje pauzu. Tak doufám, že ti jenom prospěje a vrátíš se plná nový sil 🙂

  • Ema
   Autor
   10/23/2017 / 7:12

   Tak to mě mrzí, že se o tvém blogu dozvěděli tvý známý i když jsi se o své psaní třeba zatím dělit nechtěla. Dřív jsem měla blog vedený asi rok a půl pod pseudonymem a dokonce ani moje rodina netušila, že píšu. Taky jsem se tím nechtěla moc chlubit, ne že bych se za své psaní styděla, to vůbec ne. Ale dneska psaní a blogování je ve společnosti pojímáno občas dost pejorativně a někteří lidé využívají tato místa k tomu aby ventilovaly svoje nálady a nevyřešené problémy, které projektují do pisatlů blogů. Pevně věřím, že bude mít tvoje psaní brzo velmi pozitivní ohlasy i když to třeba teď tak nevypadá. Je těžké nevšímat si okolí, které tvoje psaní hodnotí ať už ty konkrétní lidi znáš nebo neznáš. Ale přesně jak píšeš, že je důležité věřit své vnitřní síle, která s každým takovým negativním komentářem roste. Samozřejmě nemám nic proti kritice, ale pouze pokud je konstruktivní a oprávněná. Budu ti držet palce 🙂 a děkuji moc za chválu, jsem ráda, že se článek líbil.

 6. milda
  10/29/2017 / 18:09

  Ahoj, dobrý den,
  v životě jsem si nemyslel, že tyhle dámský články, blogy budu někdy číst a shodou náhod jsem se dostal na tyto stránky a musím říct, nebo spíš rád říkám, že jsem si hezky početl v nedělním větrném, typicky podzimním podvečeru. Celé to na mě působí i s doprovodnými fotografiemi přirozeně uvolněným dojmem. Asi by to tak nepůsobilo, kdyby za tím stála všemožná honba za tématy. Snad jen to píšu proto, aby se tato spisovatelka nevzdávala, byla by to škoda, když to zapůsobilo i na takového citového kromaňonce, jako jsem já:)

  • Ema
   Autor
   10/31/2017 / 13:46

   Ahoj Mildo, tak to mě velmi těší, že se ti články líbí. Vím, že většina témat je laděna spíše pro ženy, ale snažím se psát tak, aby se třeba i muži u toho občas pobavily. Protože upřímně vás kolikrát obdivuju, že se nám vůbec snažíte porozumět, když kolikrát samy máme problém se chápat :). Děkuji moc a nebojte se, nevzdám se 🙂

 7. 11/08/2017 / 18:12

  Psala jsem uz na instaci, ale musim i tady. Paradni clanek, sikovna „holka“ s hlavou na správném místě. :)) Budu drzet palce.

  • Ema
   Autor
   11/11/2017 / 14:19

   Děkuju moc 🙂 opravdu si toho moc vážím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *